درباره وبلاگ:
تو زاده گیل وطفل ابی
پرورده سرزمین نابی

می نام وتی نام بهم خوره جوش

هرگز نکنم تره---فراموش

گیلان همه نکته سنج وعاقل
دریا مانستن بزرگ وکامل

چون جنگل سبز با طروات
صاف صادق وپاک وبا محبت

می دیل بزابو جه غربتی لک
شعری بگویم جه گیل وگیلک

شاعر: دکتر فومنی

پروفایل
آرشیو ماهانه:
آرشیو موضوعی:
آخرین مطالب:
ناهمواری های قاره ی اروپا
موقعیت

اروپا یکی از کم وسعت ترین قاره های جهان است و در منطقه ای معتدل قرار گرفت هاست . قاره ی اروپا را می توان دنباله ی قاره پهناور و مر تفع اسیا دانست . به همین جهت ، بر خی از جغرافیدان ها دو قاره ی اسیا و اروپا را یک قاره دانسته و ان را اورا سیا گفته اند . با این حال رشته کوه اورال یک مرز طبیعی است که این دو قاره را از یک دیگر جدا می کند.

ناهمواری ها ی اروپا

ناهمواری های اروپا به دو بخش متفاوت تقسیم می شود :

در مناطق شمالی اروپا کوه ها از نظر زمین شناسی فر سوده و قدیمی بوده ، ارتفاع ان ها کم است و دارای قله های گنبدی شکل هستند . در این مناطق ، جلگه های پهناور و دریاچه های بسیاری وجود دارد . به این منطقه از اروپا که طی یک دوره ی بسیار طولانی ، فرسایش ، بلندی های ان را صاف کرده و نا همواری های ملایم در ان به وجود اورده است ، اروپای پیر می گویند.

در جنوب اروپا چین خوردگی ها و رشته کوه های بلند دیده می شوند . در این منطقه ، قله ها نوک تیز و پوشیده از برف و یخ هستند . دامنه های کوه ها اغلب دارای شیب تند هستند. رشته کوه های الپ و پیرنه در این منطقه قرار دارند . در میان این کوهستان ها ابشار های زیبا ی فراوان و رود های پر اب وجو دارد . بر روی این رودها سدهای بزرگی احداث شده که از نیروی برق انها در صنعت و از اب انها در کشاورزی استفاده می شود. به منطقه ی جنوبی اروپا که در ان چین خوردگی ها و رشته کوه های بلند وجود دارد و اتشفشان و زمین لرزه نیز دران اتفاق می افتد اروپای جوان می گویند.

رودهای اروپا

رودهایی که در اروپای شمالی جریان دارند ، تقریبا" در تمام طول سال منظم و پر اب هستند اما رودهایی که در جنوب جریان دارند در فصل های گرم سال میزان اب دهی انها کم می شود. از رودهای اروپا اغلب برای ابیاری زمین های کشاورزی و کشتی رانی استفاده می شود . این رودها در حمل و نقل داخلی قاره ی اروپا نیز اهمیت زیادی دارند . "دانوب" ، "ولگا" ، " راین " ، "دن" و "الب" از رودهای مهم اروپا هستند . "دانوب" یکی از طویل ترین رودهای اروپاست که از چند کشور می گذرد. متاسفانه ، فعالیت های صنعتی و قرار گرفتن کارخانه ها در مجاورت این رود سبب شده است که "دانوب" همانند برخی دیگر از رودهای اروپا به شدت الوده شود .

 

  

سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷
نوشته شده توسط: سید محمد خوشحال ساعت: 16:20 | لینک ثابت |
پیوندهای روزانه:
لینک دوستان:
سایر امکانات:

موسیقی متن
Secret Garden
 Ode To Simplicity
 Compose And Piano: Rolf Lovland
Violin: Fionnula Sherry